Mimosezónní slevy pro seniory .... Dárkové poukazy na pobyty ....
  •  
  • Stezka korunami stromů - na vrcholu Kramolín u sjezdovek Skiareálu Lipno
    Stezka korunami stromů ve Skiareálu Lipno je bezesporu hlavní turistickou novinkou roku 2012 na Lipně a dost možná i v celé ČR. 
    Stezka je postavena z dřevěné konstrukce a vhodně ladí s okolní lesní krajinou. Je dlouhá 372 metrů a vrchol stezky se majestátně tyčí do výšky 40 m, který je proto vidět už z dalekého okolí.

    Z vrcholu Stezky korunami stromů na Lipně se návštěvníkům naskytne nádherný výhled do krajiny. Směrem na východní stranu jsou krásně vidět Novohradské hory, jižním směrem uvidíte při příznivém počasí Alpy a směrem na západ majestátné jezero Lipno a za ním dominující šumavské vrcholy Smrčina (Hochficht) 1 338 m, Plechý 1378 a Třístoličník 1333 m. Neméně zajímavý pohled je také jihozápadním směrem na početnou skupinu větrných elektráren u rakouské hory Sternstein 1125 m.

    Stezka korunami stromů u Skiareálu Lipno je díky příjemnému stoupání 2 – 6 % vhodná i pro rodiny s kočárky, seniory a dokonce i vozíčkáře. Děti do 12 let mohou na stezku pouze v doprovodu dospělých osob. Na stezku v korunách na Lipně bohužel není povolen vstup se psy, ale pro ně jsou u vstupu připraveny speciální boxy.

    Kromě krásných pohledů do krajiny z vyhlídkové věže a poznávání přírody z ptačí perspektivy nabídce stezka na Lipně 18 adrenalinových zastavení a také vzrušující jízdu na 52 m dlouhém suchém tobogánu, který je nejdelším svého druhu v ČR.

    Doprava lanovkou či autobusem z parkoviště Skiareálu Lipno

    Jelikož Stezka korunami stromů se nachází u vrcholu Kramolín v nadmořské výšce téměř 900 m, můžete se k ní vydat buď čtyřsedačkovou lanovkou, nebo placeným kyvadlovým autobusem z parkoviště Skiareálu Lipno. Sportovnější povahy mohou ke stezce vyrazit i na kole nebo pěšky. Během procházky mezi korunami stromů člověku pěkně vyschne v hrdle a vyhládne a tak občerstvení na terase přímo u vrcholu Kramolín přijde vhod. Dole v obci Lipno nad Vltavou se nachází hned několik restaurací.


    Výlety parníkem na Lipně
    Malý okruh
    Z přístavu Lipno nad Vltavou, okolo Přední Výtoně do Frymburku a Hruštic. Výhled na největší část jezera směrem na Smrčinu s 1337m nad mořem, Moldau Blick a Vítkův Kámen.

    Velký Okruh
    Stejně jako u malého okruhu a však dále do Dolní Vltavice směrem na Radslav


    Plavba Malou výletní lodí - Bafalem
    Od 15. června začne historická výletní loď zvaná „Bafal“ vozit turisty od přívozu v Horní Plané až k „srdci“ Vltavy. Legendárnímu místu, ve kterém původní koryto Vltavy opisovalo tvar srdce. Nádherný pohled z vodní hladiny Lipna znají v okolí „srdce“ Vltavy pouze rybáři na pramicích a v zimě bruslaři. 
    Nyní si bude moci tento krásný úsek Lipenského jezera prohlédnout každý. A nejen to! Během plavby se cestující dozví zajímavé informace o historii Lipenské přehrady nebo ze života lidí v místech, která po výstavbě přehrady zůstala navěky skryta pod vodní hladinou.
    Jedná se o historické plavidlo, brázdící místní vody od roku 1958. Své jméno si loď vysloužila díky svému bafavému zvuku motoru. Každý den, pravidelně v každou celou hodinu mezi 10. a 18 . kromě pravého poledne, mohou turisté i místní zažít 45 minut dlouhou plavbu. 
    Vstupné na loď je pro děti do 3. let zdarma , do 15 let za 50,-Kč a pro dospělé za 100,-Kč. 
    Loď je možno objednat pro skupiny na telefonu 736636881 u kapitána Karla Blechy a to již nyní. 
    Za silného větru a deště není loď v provozu, proto je vždy vhodné kontaktovat kapitána před plavbou. 
    Vaše případné dotazy rádi zodpovíme na telefonu 380 738 008.


    Výlety na kole
    Lipenské jezero a jeho okolí je rájem pro cyklisty. Označené cyklostezky vedou krásnou přírodou pravé a levé strany jezera a jsou nadále propojeny třemi hraničními přechody s Horním Rakouskem. Tři přívozy přes jezero umožňují přechod z jedné strany jezera na druhý.


    Plešné jezero
    Ve výšce 1090 m n. m. se vytvořilo ledovcové jezero, elipsovitého tvaru o délce 540 m a šířce 150 m. Má rozlohu 7,48 hektarů a maximální hloubka činí 18,3 m. Z jezera vytéká Jezerní potok, který se u Želnavy vlévá do Vltavy. Asi 200 metrů od hráze jezera se rozkládá 6 hektarové kamenné moře ledovcového původu. Nad hladinou jezera se tyčí skalní Jezerní stěna vysoká asi 330 m. V Plešném jezeře roste vzácná vodní rostlina šídlatka jezerní a vody jezera od roku 1791, kdy byla čelní morena opatřena výtokovým zařízením, sloužily k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu. 

    Na plošině nad jezerem byl v letech 1876 - 1877 postaven Stifterův pomník ze šumavské žuly s vyhlídkou na jezero, šumavské předhůří i oblast dnešního Lipna. Na pomníku jsou vytesány citáty ze Stifterova díla. Nad jezerem se vypíná Plechý (Plöckenstein), který je nadmořskou výškou 1378 m nejvyšším vrcholem české strany Šumavy. Dnes náleží vrchol Plechý i Plešné jezero Prachaticku. 

    Detailní popis výletu: zde (pdf)




    Schwarzenberský plavební kanál

    Unikátní technická památka vybudovaná Josefem Rosenauerem v letech 1789 - 1793.
    více najdete zde 

    Detailní popis výletu: zde (pdf)


    Vítkův kámen
    Zřícenina gotického, nejvýše položeného hradu v ČR, který rod Vítkovců vybudoval ve 13. století  nad dnešní obcí Svatý Tomáš v nadmořské výšce 1035 m. Od roku 2005 slouží jako rozhledna, z které je vidět nejen Lipno, Kleť a Novohradské hory, ale při dobré viditelnosti také Alpy.

    Detailní popis výletu: zde (pdf)


    Český Krumlov 


    Český Krumlov je druhé turisticky nejnavštěvovanější místo České republiky. Díky zachovalému středověkému jádru města je zařazen od roku 1963 do městské památkové rezervace a od roku 1992 je na seznamu světového dědictví UNESCO. Více informací nawww.ckrumlov.cz


    Moldaublick
    Rozhledna na severovýchodním svahu hory Sulzberg (1041 m) na území hornorakouské obce Ulrichsberg  a otevírá se z ní pohled především na českou stranu - na vodní nádrž Lipno a okolí (Horní Planá, Černá v Pošumaví, Vítkův kámen, Hochficht, Sternstein) i na vzdálenější Boubín či Kleť. 

    Kovová rozhledna byla postavena v roce 1967, má výšku 24 m a vede na ní 137 schodů. Je otevřená od dubna do listopadu. K rozhledně vedou turistické a lyžařské trasy, které ji spojují s dalšími turistickými místy v okolí - Schwarzenberský plavební kanál, Bärenstein a Plechý. Na opačné straně Sulzbergu, 2,5 km od Moldaublicku byla v roce 2009 otevřena rozhledna Alpenblick.



    Lipenské jezero
    Jihočeské moře, jak také nazýváme Lipenské jezero vzniklo ve snaze čelit ničivé síle řeky Vltavy a zároveň snahu lidí využít vodní sílu ke svému užitku.

    Nedaleko obce Lipno nad Vltavou na horním toku Vltavy byla v letech 1952 – 1959 vybudována 42m vysoká a 282 m dlouhá přehradní hráz. Brzy na to zalila voda velkou část rozlehlého vltavského údolí s mnoha nevytěženými rašeliništi. Plocha hlavní nádrže je asi 4650ha, objem 306 milionů m3. Nachází se v nadmořské výšce 726m a dosahá hloubky i 20m. Lipenského jezero nebylo nikdy zcela vypuštěno.


    Medvědí stezka
    Nejstarší naučná stezka v jižních Čechách. Prochází CHKO Šumava. Pěší turistická trasa vede šumavskými lesy se zajímavými skalními útvary a zastávkou u Schwarzenberského plavebního kanálu. 
    Stezka je pojmenována podle posledního výskytu šumavského medvěda.

    Detailní popis výletu: zde (pdf)


    Trojmezí
    Trojmezí je místo styku hranic tří států - České republiky, Rakouska a Německa, kde se podle 
    povesti scházeli králové tří sousedních zemí.
    Nachází se nedaleko hory Plechý (1378 m.)

    Detailní popis výletu: zde (pdf)


    Zadní Zvonková
    Zadní Zvonková leží na pravém břehu Lipna. 
    Původní německá obec s názvem Glöckelberg byla po válce odsunutá a srovnána se zemí. Zachovaly se tři budovy: kostel sv. Jana Nepomuckého, fara - zde je umístěno malé muzeum a pension. Kostel pochází z konce 18. století a na konci 20. století byl zrekonstuován. Muzeum vypovídá o životě dnes již zaniklé obce.

    Detailní popis výletu: zde (pdf)


    Stožec a jeho okolí
    Stožec je největší obci jižní části NP a CHKO Šumava. Obec byla založená na místě původního dřevařského osídlení ze 16. století. Později významné středisko dřevařské výroby z rezonančního smrkového dřeva, jehož byly okolní lesy vždy bohatým zdrojem 
    V okolí Stožce se nachází dřevěná kaple Panny Marie, vybudována roku 1791 a přestavěná v roce 1804.Kaple stojí nad osadou Stožec pod vrcholem Stožecké skály

    Detailní popis výletu: zde (pdf) a zde (pdf)

  •  
Facebook Jihočeská hospodářská komora Asociace hotelů a restaurací České republiky Zajímavosti a informace z Lipenska


*